Magyarországéhoz hasonló migrációs politikát választanak az európai kormányok – mondja a görög szakértő

Magyarország már nem különutas, hanem egy szélesebb uniós trend része lett – fogalmazott lapunknak adott interjújában Maria Vlachadi.

Hiába kérik az olaszok és a görögök Brüsszelt, hogy vigyázó szemeit Ukrajna helyett inkább Líbiára vesse.
Az olaszok és a görögök szerint nem szabad annyira csak Ukrajnára fókuszálnia Európának, hogy közben ne vegye észre, hogy migrációs válság fenyegeti Líbia felől – írja a Polticio.
A Líbiából érkező migránsok száma ismét emelkedni kezdett, miközben Róma egyre inkább aggódik Oroszország növekvő befolyása miatt az instabil észak-afrikai országban.
A görögök nemcsak a migráció miatt aggódnak, hanem félnek, hogy a törökök a líbiaiak segítségével felosztják a Földközi-tengert övezetekre, és görög területet is leválasztanának Kréta környékén. Athén két hadihajót is küldött Líbia partjaira járőrözni, válaszul a migrációs hullámra.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter Líbiát „Európa közös vészhelyzetének” nevezte, de az európai diplomáciai kísérletek a múlt héten kudarcba fulladtak.
Magnus Brunnert, az EU migrációs biztosát, akit olasz, görög és máltai miniszterek kísértek, Bengáziban, Khalifa Haftar területén „persona non grata”-nak nyilvánították.
A delegációt nem meghatározott „jogszegésekkel” vádolták, és el kellett hagyniuk az országot.
„Oroszország szerepe Líbiában tovább növekszik, az országot afrikai stratégiájának központi csomópontjaként használja” – figyelmeztetett egy EU-diplomata. A diplomata a Politicónak hozzátette: egy politikai kapcsolatokkal rendelkező líbiai csempészhálózat támogatja Oroszország stratégiai törekvéseit, segítve Moszkvát a szankciók kijátszásában és a migráció fegyverként való felhasználásában.
Olaszország és Görögország azonban tudja, hogy egy olyan összetett probléma megoldása, mint Líbia – amely több mint háromszor akkora, mint Spanyolország – nagy szövetségesek, például az Egyesült Államok és Franciaország támogatását igényli. Eddig azonban ezeknek a szövetségeseknek a reakciója nem volt túl lelkes.
A két ország attól tart, hogy miközben Európa az ukránokra koncentrál nem állítja meg egy újabb migrációs válság kirobbanását.
Szub-szaharai migránsok Líbiában/Hazem Turkia / ANADOLU / Anadolu via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Magyarország már nem különutas, hanem egy szélesebb uniós trend része lett – fogalmazott lapunknak adott interjújában Maria Vlachadi.